W mocy Bożego Ducha
W mocy Bożego Ducha

VI Niedziela Wielkanocna

Dzisiejsza Ewangelia nie pozostawia złudzeń. Miłość przejawia się w zachowywaniu Bożych słów. Aby jednak je zachowywać trzeba je dobrze znać.

 

 

LECTIO – CZYTAJ UWAŻNIE! J 14, 23- 29

 


Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy. Kto nie miłuje Mnie, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca. To wam powiedziałem, przebywając wśród was. A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem. Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka. Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie».


MEDITATIO – ROZWAŻ PRZECZYTANE SŁOWO!Czy miłujesz Jezusa? Pewnie od razu nasuwa się pozytywna odpowiedź. I bardzo dobrze. Jednak zweryfikujmy dziś naszą miłość. Jezus mówi, że kto Go miłuje, ten zachowuje Jego naukę tzn żyje  przykazaniami i Ewangelią. Jego Słowo jest Słowem Ojca. Jeśli nie zachowuję Jego słów, Jego nauki, Jego przykazań – i to wszystkich – czy mogę mówić, ze Go miłuję? Dzisiejsza Ewangelia nie pozostawia złudzeń. Miłość przejawia się w zachowywaniu Bożych słów. Aby jednak je zachowywać trzeba je dobrze znać. I tu pojawia się kolejne pytanie: na ile znam Boże Słowo? Jak pojmuję Bożą naukę?  Jeśli dziś jeszcze czegoś nie rozumiem, nie znam, nie pojmuję, to po raz kolejny otrzymuję w darze Boże Słowo, które zapowiada Parakleta – Ducha Świętego, który wszystkie mnie nauczy, wszystko przypomni. Trzeba nam więc nieustannie wołać o Ducha Świętego, o Jego moc i pełnię darów w naszym codziennym życiu. Obecny rok duszpasterski przeżywamy pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha”. Niech nie będzie to tylko puste hasło, ale wołajmy do Ducha Świętego o Jego moc i otwierajmy serca na Jego działanie. Pytajmy dziś siebie:
- Jak na co dzień żyję Bożym Słowem?
- Co z Bożej nauki najtrudniej mi zachowywać?
- Jak często wzywam Ducha Świętego?

 

ORATIO – MÓDL SIĘ

 


Przyjdź Duchu Święty, naucz mnie wypełniać Boże Prawo w codziennym życiu. Oświeć mój umysł, bym pojął Jego naukę, rozgrzej moje serce, by pałało miłością. Amen.

 

ACTIO – WPROWADZAJ SŁOWO W CZYN!


Codziennie rano proś Ducha Świętego, by był obecny w twoim życiu.

 

s.M. Damiana Szmidt