„Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie…”
„Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie…”

„Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie…” (fragment wiersza J. Tuwima „Rzepka”)

 

W Dzień Edukacji Narodowej w naszym panewnickim przedszkolu pojawił się niespodziewany i tajemniczy teatr. Sala „zerówkowiczów” zamieniła się w ogród, pełen zieleni i kwiatów. Dzieci w wielkim napięciu wyczekiwały aktorów i nadchodzących wydarzeń scenicznych. Już po chwili pojawił się pierwszy aktor (narrator) – s. M. Demetria, która z radością rozpoczęła przedstawienie pt. „Rzepka” J. Tuwima.

 

Oczy dzieci stawały się coraz większe i większe, gdy zorientowały się, że aktorami są ich siostry i panie wychowawczynie. Rozległa się salwa śmiechów i pisków radości, gdy raz po raz na scenę wchodzili kolejni aktorzy. Do pomocy dziadkowi przy wyciąganiu rzepki w mig przybiegli babcia i wnuczek, Mruczek i Kicia, kurka i gąska, bociek i żabka, na końcu zaś przyleciała kawka.

 

Dzieci wspierały aktorów gromkimi brawami i właśnie ten dziecięcy doping sprawił, że udało się w końcu wyciągnąć rzepkę. Radość dzieci, jak można się domyśleć, osiągnęła pełnię, gdy „rzepka wyskoczyła z grządki”, a dziadek upadł na babcię, babcia na wnuczka, wnuczek na Mruczka… itd.

 

Właśnie tym przedstawieniem chciałyśmy wraz z dziećmi uczcić Dzień Edukacji Narodowej, nasze wspólne święto. I ufamy, że dzieci, które oglądały nasze krótkie aktorskie poczynania w przyszłości będą równie radośnie odgrywały swoje role na scenie, w końcu Ojciec Edmund sam stwierdził, że „dzieci nie słowem, lecz życiem uczyć trzeba jak żyć mają”.

 

S.M. Alina Wardowska