Rodzina bł. Edmunda przy Źródle
Rodzina bł. Edmunda przy Źródle

W dniach 29.04.-01.05.2022 r.odbyło się „Spotkanie przy źródle.” Członkowie i sympatycy Rodziny bł. Edmunda Bojanowskiego z Siedlec i Kuźnicy Czeszyckiej przybyli do Poręby, aby pogłębić swą wiedzę na temat początków śląskiej gałęzi Sióstr Służebniczek. To właśnie u stóp Góry św. Anny są jej korzenie, to tu „bije źródło”, bez którego nie byłoby „potoku.”

 

Przez te kilkanaście godzin zatrzymaliśmy się tutaj, aby zgłębić, poznać, przypomnieć sobie historię Zgromadzenia, zobaczyć miejsca, w których bł. Edmund Bojanowski był trzykrotnie, pomodlić się za zmarłe siostry, zachwycić się przyrodą, „piąć się po górach, przeprawiać po kamienistych parowach” – jak bł. Edmund, zamyślić się nad pięknym dziełem i życiem naszego Patrona. A wszystko po to, aby z nowym zapałem realizować w swym życiu Jego charyzmat.

 

W piątek zjechaliśmy do Poręby o różnych porach. Po kolacji zapoznaliśmy się z planem spotkania i udaliśmy się na odpoczynek. Sobotę rozpoczęliśmy od Eucharystii w kaplicy sióstr, a po śniadaniu mieliśmy zaszczyt wysłuchać, z ust m.M. Brygidy Biedroń, opowieści o historycznym aspekcie początków domu w Porębie. Następnie s.M. Laureta Turek wygłosiła konferencję: „Charyzmat - dar, łaska, posłanie”. Po obiedzie udaliśmy się na leśnicki cmentarz parafialny, do klasztoru w Leśnicy oraz na Górę Świętej Anny. Po kolacji natomiast odbył się pogodny wieczór z piosenkami o bł. Edmundzie i quizem na temat jego życia. Dzień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim.

 

Niedzielę rozpoczęliśmy Mszą św. Po śniadaniu s.M. Laureta zaprosiła nas do wysłuchania wykładu na temat: Bł. Edmund człowiek Biblii. Siostra na podstawie kazania ks. Antoniego Brzezińskiego wygłoszonego na okoliczność pogrzebu Bojanowskiego w Jaszkowie, przybliżyła biblijne postacie, które zestawił z Bojanowskim ks. Antonii. Temat ten wyśmienicie wkomponował się w Niedzielę Narodowego Czytania Pisma Świętego.

 

Później udaliśmy się do kaplicy na adorację Najświętszego Sakramentu, aby za przykładem bł. Edmunda trwać przed Chrystusem i czerpać siły do dalszej posługi. Po obiedzie zakończyliśmy dni skupienia, które były dla nas bardzo cennym i dobrze przeżytym czasem.

 

Serdecznie dziękujemy s.M. Laurecie za przygotowanie i prowadzenie spotkania, siostrom M. Michalinie i M. Benwenucie za towarzyszenie nam, siostrom z klasztoru w Porębnie i w Leśnicy za gościnę. Bóg zapłać!

 

Katarzyna Koza