Tego się nie spodziewaliśmy…
Tego się nie spodziewaliśmy…

 

Dnia 4 września 2021 w Katowicach Panewnikach odbyło się uroczyste rozdanie nagród dzieciom, które brały udział w konkursie dotyczącym życia i działalności bł. Edmunda Bojanowskiego zorganizowanego przez Siostry Służebniczki w przypadającą w tym roku 150 rocznicę Jego śmierci.

 

 

 

 Spodziewaliśmy się, że samo rozdanie będzie miało formalny charakter okazało się, że panowała na tam niesamowicie rodzinna atmosfera. Dla dzieci jak i rodziców atrakcji i wrażeń nie zabrakło.

 

Na początku zaraz po radosnym przywitaniu przez matkę prowincjalną M. Violettę i siostrę M. Nikolę - inspiratorkę konkursu, odbyła się krótka prezentacja na temat życia, działalności i głównych założeń, jakimi kierował się w życiu bł. Edmund. Myślę, że dla naszych pociech były to fakty oczywiste, które dzieci wynoszą spotykając Siostry na różnych szczeblach życia i edukacji (szkoły, przedszkola, grupy przykościelne dla dzieci i młodzieży), ale dla nas rodziców niejednokrotnie były to nowe informacje i różnego rodzaju ciekawostki.

 

Następnie miało miejsce rozdanie nagród (dla dzieci pewnie moment kulminacyjny). Wielu z nas myślało, że na tym zakończymy nasze spotkanie ale jak się okazało był to dopiero początek. Po rozdaniu przez Matkę Prowincjalną dyplomów, nagród i pięknych świec z wizerunkiem i cytatem bł. Edmunda, udaliśmy się do kaplicy Sióstr Służebniczek, gdzie poznaliśmy krótką historię cudu uproszonego za wstawiennictwem bł. Edmunda oraz obrazu Założyciela z dziećmi, który się tam znajduje. Był też czas na modlitwę przed obrazem i relikwiami bł. Edmunda. Zaraz potem udaliśmy się do miejsca, gdzie mogliśmy na żywo zobaczyć wystawę wszystkich nagrodzonych prac oraz zobaczyć jak wiele prac zostało nadesłane (w konkursie plastycznym wzięło udział ponad 250 uczestników) dzięki temu dzieci poczuły się jeszcze bardziej wyróżnione, mogły zobaczyć jak z wielu prac, to właśnie ich zostały wyróżnione.

 

Kolejnymi etapami naszej przygody było muzeum misyjne z bardzo imponującym zbiorem gdzie s.M. Radosława z wielką pasją opowiadała nam o tym co udało się im tam zgromadzić i o tym jak błogosławiony Edmund i jego nauka dociera na najdalsze zakątki świata i jak jego miłość do dzieci i Boga nie ma granic. To zwiedzanie Siostra zakończyła piękną piosenką misyjną z grą na bębenku. Nie mogę też nie wspomnieć o tym jak w kolejnym pomieszczeniu spotkaliśmy, jak to Siostra nazwała: „małe siostrzyczki”. Są to „miniaturki sióstr” tego właśnie zgromadzenia, które ukazywały jak zmieniały się ich szaty zakonne na przestrzeni czasu, chyba tam najchętniej dzieci robiły sobie zdjęcia. Na zakończenie było jeszcze spotkanie integracyjne przy kawie i smakołykach, gdzie Siostry wspaniale nas ugościły i obdarowały upominkami, obrazkami świętych oraz medalikami powierzając nas i nasze rodziny ich opiece. Po drodze mogliśmy zobaczyć też przedszkole w którym Siostry sprawują na co dzień opiekę nad dziećmi, zwiedziliśmy klasztorny ogród, w którym wszędzie unosił się zapach lawendy.

 

Siostry przyjęły nas bardzo serdeczne, wielu z nas mogło spotkać siostry które znają, które pochodzą z ich rodzimych miejscowości lub sprawowały opiekę nad naszymi dziećmi w ochronkach, co było bardzo miłe i wzruszające. Nie sposób wyrazić wdzięczności z naszej strony zarówno rodziców jak i dzieci za całą organizację, trud i serce jakie Siostry włożyły w organizację i za wspaniałe nagrody jakie dzieci otrzymały. Nasze dzieci były zachwycone, o czym mówiły ich uśmiechnięte twarze. Życzymy kolejnych tak samo udanych edycji konkursu.

 

Wielkie BÓG ZAPŁAĆ


W imieniu rodziców i dzieci pisała

Aleksandra Sikora z Istebnej, mama nagrodzonej Moniki

 

 

 

 

 

 

Bóg kieruje wszystkim


Bardzo dziękujemy Siostrom za zorganizowanie tak pięknego konkursu. Dzięki niemu, my rodzice mogliśmy jeszcze bardziej zaprzyjaźnić się z osobą bł. Edmunda Bojanowskiego oraz przekazać naszym dzieciom wiele pięknych wartości, którymi kierował się w swoim życiu bł. Edmund.

Dziękujemy za cudownie zorganizowany dzień rozdania nagród dla dzieci. Nie było to zwykłe spotkanie, po którym nastąpiło szybkie pożegnanie jak mogło się wydawać każdemu z nas, którzy wybieraliśmy się na to wydarzenie. Był to miło spędzony czas, po którym zostały piękne wspomnienia. Jedną z najpiękniejszych myśli, które utkwiło mi po tym uroczystym dniu, to słowa bł. Edmunda ,"Bóg kieruje wszystkim". By właśnie poddawać się tak Woli Bożej, jak czynił to Edmund Bojanowski. Całe spotkanie było bardzo pięknie zorganizowane, Siostry włożyły wiele serca w przygotowanie tego dnia.

Dziękujemy za wspaniałe nagrody, za ciekawą i cudowną prezentację o bł. Edmundzie oraz wspólne śpiewy. Dziękujemy za tak wiele radości. Dziękujemy Siostrom za wspólną modlitwę w kaplicy przy pięknym obrazie Edmunda Bojanowskiego, gdzie każdy z nas mógł powierzyć się opiece Błogosławionego.

Dziękujemy za pokazanie nam cząstki świata, gdzie zanosicie tak wiele dobra, za ciekawe i piękne opowieści o Waszej Misji w Kamerunie, za możliwość zobaczenia wielu cudownych pamiątek z tamtego miejsca. Dziękujemy również Siostrom za to, że mogliśmy poznać historię Waszego Zgromadzenia, jego początki, dzieci były pod wrażeniem ,"Małych Sióstr".

Dziękujemy za słodki poczęstunek, który był ostatnim punktem tego uroczego spotkania.

 

Wróciliśmy do domu uśmiechnięte i pełne radości, mając w sercu piękne wspomnienia oraz myśli i osobę bł. Edmunda Bojanowskiego. Dziękujemy Siostrom za cudownie spędzony czas i zorganizowanie konkursu.

 

Życzymy wszelkiej pomyślności oraz obfitych Łask Bożych na każdy dzień życia. Abyście w swojej służbie Bogu i bliźnim niezmiennie odnajdywały radość i pociechę. Niech Pan umacnia Was w drodze do świętości, a Maryja Panna otacza Matczyną miłością oraz opieką.

 

Z pamięcią w modlitwie
Mama Karolina Dobrowolska z Oliwką.