Śladami Maryi w Kanadzie
Śladami Maryi w Kanadzie

"In the Footsteps of Mary" czyli "Śladami Maryi” w takim klimacie 15 grudnia odbyło się spotkanie młodzieży z archidiecezji edmontońskiej. Pierwsze kroki postawiliśmy o 13.00 i wielkim zaskoczeniem dla nas było, że większość z nas już się zna z poprzednich rekolekcji sprzed roku które odbyły się w Banff (choć pojawiły się też nowe twarze). Więc tak Pan Bóg przygotował  dla nas drogę na której właściwie robimy wspólnie kolejny krok za Maryją, kolejny krok idąc Jej śladami.  Spotkanie to przygotowało uczestników do wyjazdu na ŚDM do Panamy.

 


Spotkanie rozpoczęło się grą „Icebreaker Bingo” czyli  przełamywaniem lodów, integrując grupę 12 młodych ludzi, ale właściwie było to doświadczenie pogłębiania naszych relacji bo już się znaliśmy, jednakże czegoś nowego mogliśmy się dowiedzieć o sobie. Kolejnym punktem było spotkanie z arcybiskupem Ryszardem Smith, który miał dla nas kilka myśli na temat kroczenia z Maryją. Znaczące było wskazanie na to by w naszym codziennym życiu, w naszych wyborach trzymać się zawsze blisko Maryi a przez Nią blisko Jezusa. Arcybiskup podzielił się też z nami swoim doświadczeniem kroczenia z Maryją poprzez modlitwę różańcową. Jedna z młodych osób zapytała biskupa o to co zrobić by skupić się na tej modlitwie gdzie tyle myśli w głowie, rożne sprawy, problemy, dylematy. I tu abp Ryszard pięknie wskazał, żeby się nie podawać i trwać na tej modlitwie pomimo wszystko. To wszystko oddawać Maryi, bo Ona właśnie tak kroczyła z Bogiem w szarym życiu, pośród zmagań z rzeczywistością i z rożnymi kłopotami, ważnymi decyzjami. Nie inaczej jest w życiu młodych, w naszym życiu.

 

 

 

Następnie był czas gdzie abp odpowiadał na pytania młodzieży, ważnym punktem było ukazanie jasno postawy kościoła w sprawie nadużyć ze strony księży. Abp Smith wyraźnie podkreślił, że nie możemy się wstydzić, że jesteśmy katolikami. Jest to sprawa wstydliwa dla całego kościoła, ale nie możemy teraz się bać i chować się, wręcz przeciwnie teraz jest czas by jeszcze bardziej dawać świadectwo o Jezusie.

 

 

Po spotkaniu z arcybiskupem był czas na kolejne gry scalające grupę. O godz. 16.00 młodzież uczestniczyła we Mszy św., gdzie wspólnie modliliśmy się tak szczególnie o owocność przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Eucharystię celebrował ks. Karol Roger Niedzielski, przyjaciel młodych. W czasie homilii wskazał nam na Jan Chrzciciela, który jak wszyscy prorocy przynagla nas do czynów miłosierdzia, odzwierciedlających naszą relację z Bogiem.

 


Po posileniu ducha nadszedł czas na pyszną pizzę, byśmy nie ustali w kroczeniu śladami Maryi. Następnie mieliśmy quiz dotyczący wiedzy Maryjnej i nie tylko. I tak przeżyliśmy ten dzień, myślę, że mogę go nazwać takim „nawiedzeniem” na wzór Maryi, gdzie swoja obecnością , wiarą nieśliśmy ze sobą Chrystusa. To jest właśnie kroczenie śladami Maryi

 

Młodym, w tym czasie towarzyszyły s.M. Rafała i s.M.Celinia.

Pozdrawiamy z Kanady