Warto w tym miejscu przedstawić postać gen. Jana Nepomucena Umińskiego, gdyż pomoże nam to zrozumieć klimat, jaki panował w rodzinie Edmunda. Jan Nepomucen Umiński, mając 16 lat uciekł z domu rodziców, by walczyć w powstaniu kościuszkowskim. W 1806 r.witał w Poznaniu gen. Henryka Dąbrowskiego. Był czynnym opiekunem ludu i w swoim wzorcowo prowadzonym majątku w Smolicach, założył pierwszą w tamtych czasach szkołę wiejską. Był jedynym dowódcą polskim, który wkroczył do stolicy moskiewskiej na czele wojsk polskich i sprzymierzonych – w składzie Wielkiej Armii. Po klęskach Napoleona został aresztowany przez władze pruskie za działalność patriotyczną. W 1830 r.uciekł z twierdzy głogowskiej, by wziąć udział w powstaniu listopadowym. W walkach towarzyszył Poniatowskiemu, swojemu wielkiemu przyjacielowi. Był świadkiem jego śmierci w Elsterze, a następnie uczestniczył w urzędowej identyfikacji jego zwłok. Po klęsce powstania, musiał emigrować do Francji. W nieokreślonym bliżej czasie znalazł się w Wiesbaden, gdzie zmarł 15 IV 1851 r.Został pochowany na starym cmentarzu tego miasta. Wiadomo, że w 1816 r.poślubił Magdalenę z Gembartów. Mieli troje dzieci.
Smolice leżą 3 km za Kobylinem, w kierunku Rawicza. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1233 r.W dokumentach z 1243 r.Smolice wymienione są jako posiadłość klasztoru benedyktynów w Lubiniu. Od 1747 r.stanowiły własność rodziny Umińskich, którzy założyli tu park krajobrazowy liczący 18 ha. Obecnie jest on wpisany do rejestru zabytków wraz z neobarokowym zespołem pałacowym.
Znajdujący się tu kościół został zbudowany w latach 1907-1909 na miejscu drewnianego z 1736 r.W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej z 1661 r.Na placu przykościelnym, od strony głównego wejścia do świątyni, znajduje się płyta grobowa Magdaleny Umińskiej (zm. 18.10.1821 r.) – żony gen. Jana Nepomucena Umińskiego. Syn generała i Magdaleny – również Jan Nepomucen (19.03.1818 r.- 4.02.1819 r.w Smolicach), jest pochowany razem z matką. W Smolicach zmarła także matka generała a babcia Edmunda Bojanowskiego: Franciszka Umińska (4.09.1824 r.). Od 1951 r.gospodarzem Smolic jest Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin tworząc Stację Hodowlano-Badawczą, z czasem przekształconą w Zakład Doświadczalny.