Biblijni przewodnicy Adwentu: w IV tydzień z Maryją i Józefem
Biblijni przewodnicy Adwentu: w IV tydzień z Maryją i Józefem

Trzy tygodnie temu uświadomiłam sobie, że Adwent wypełniony jest OCZEKIWANIEM. Przypomina o spełnionej nadziei ludzi spodziewających się niegdyś przyjścia Zbawiciela, Mesjasza, ale karze im także pamiętać o Jego powtórnym przyjściu na końcu czasów.


Za kilka dni będę się cieszyć, że kiedyś dla mnie Bóg stał się człowiekiem. Ale druga obietnica pozostanie  niespełniona. Jak długo? Tego nie wiem. Zdaję sobie jednak sprawę, że aby tego dnia niczego się nie obawiać, powinnam już dziś otworzyć się na Tego, który przychodzi do mnie każdego dnia, który przez cały czas stoi u moich drzwi i kołacze…


Maryja i Józef dotarli do Betlejem, by zdążyć na spis ludności zarządzony przez Cezara Augusta. W poszukiwaniu noclegu chodzili od gospody do gospody, od domu do domu, pukali we wszystkie drzwi… Na próżno. Wszystkie miejsca były zajęte. Może wyglądali na zbyt ubogich, może właściciele bali się, że nie będą mogli zapłacić za nocleg. A może obawiali się, że brzemienna Maryja urodzi w ich domu swoje dziecko i rodzina będzie musiała zostać dłużej…


 Jak dwa tysiące lat temu w Betlejem, tak i dziś Bóg szuka dla Siebie miejsca na świecie. Już nie w gospodzie, ale w ludzkich sercach. Może wydaje ci się, że nie jesteś godzien przyjąć Boga, że twoje serce nie jest odpowiednim mieszkaniem dla Niego, że jest zbyt skromne, zbyt proste i biedne, by mógł zagościć w nim Pan świata. Przypomnij sobie, że Bóg przychodzący na świat w ludzkim ciele, nie wybrał pałacu, ale urodził się w ubóstwie. NIE POGARDZIŁ STAJENKĄ, WIĘC NIE POGARDZI I TWOIM SERCEM. Zechciej otworzyć je dla Niego!


Przyszedł do swoich, lecz swoi Go nie przyjęli… „Dał moc stania się dziećmi Bożymi tym, którzy Go przyjęli i uwierzyli    w Jego Imię” – głosi święty Jan. „A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga”  / J6, 69 /. Obyśmy mogli powiedzieć tak o sobie.


Przedwieczny, Święty, Wszechmogący Bóg zamieszkał między ludźmi. Jego narodziny zapowiadali prorocy, a kiedy stały się faktem – zwiastowali aniołowie. Pierwsi Synowi Bożemu pokłon oddali ubodzy pasterze. Mędrcy ofiarowali Mu złoto, kadzidło i mirrę.


Co w noc Bożego Narodzenia przyniesiesz Jezusowi?                                                          

Z jakim darem staniesz wśród adorujących Bożą Dziecinę w stajence?

 

s.M. Dalmacja Bryś