Idąc z Jezusem
Idąc z Jezusem

XIII Niedziela zwykła

Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. 

 


LECTIO – CZYTAJ UWAŻNIE! Mt 10, 37 - 42


Jezus powiedział do swoich apostołów: «Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody».

 

 

MEDITATIO – ROZWAŻ PRZECZYTANE SŁOWO!

 

Nie ma wątpliwości, że to Jezus ma być na pierwszym miejscu w życiu każdego z nas. W dzisiejszej Ewangelii bardzo wyraźnie On sam nam o tym przypomina. Nie można być Jego uczniem jeśli cokolwiek i ktokolwiek jest ważniejszy niż On. I wcale nie oznacza to, że mamy rezygnować z innych relacji. Nie. Mając Jezusa na pierwszym miejscu, wszystkie inne relacje będą dobre, piękne i na właściwym miejscu. I o takie relacje w naszym życiu chodzi. Jednak trzeba mieć świadomość, że postawienie Jezusa na pierwszym miejscu wcale nie wiąże się z życiem łatwym. Wręcz przeciwnie Jezus swoim uczniom obiecuje na ziemi krzyż a w wieczności chwałę nieba. Tu i teraz idąc jego drogą musimy nieść za Nim swój krzyż. Jednak prawda jest taka, że każdy człowiek, bez względu na to czy jest uczniem Jezusa czy też nie, nosi w życiu krzyż, doświadcza różnych trudności i przeciwności. Ale jeśli niesiemy Go z Chrystusem jest nam łatwiej, bo On jest z nami, On nam pomaga, nie zostawia nas samych. Bez Jezusa krzyż może okazać zbyt ciężki. Łatwo stracić nadzieję i się załamać. Dlatego podejmując każdego dnia trudne doświadczenia pamiętajmy, że niesiemy je z Nim a on niesie je z nami. Zwróćmy jeszcze uwagę na nagrodę jaką Jezus zapowiada dla tych, którzy usłużą tym,którzy idą za Nim. Warto także nad tym dziś pomyśleć. Z jednej strony widząc siebie jako uczniów, którym inni pomagają a z drugiej strony widząc siebie jako tego, który pomaga. Pytajmy dziś siebie:
- Czy Jezus jest w moim życiu na pierwszym miejscu?
- Dlaczego czasem uciekam od krzyża?
- Co dziś jest moim krzyżem?

 

 

ORATIO – MÓDL SIĘ


Panie Jezus pragnę, abyś Ty zawsze był na pierwszym miejscu w moim życiu. Wiesz dobrze, że nie zawsze tak jest. Przepraszam Cię za to i proszę zawładnij moim sercem i moim życiem. Wybieram Cię jako Pana i Króla mojej codzienności. Amen

 

ACTIO – WPROWADZAJ SŁOWO W CZYN!


Gdy doświadczasz trudności spójrz na krzyż Chrystusa i uświadom sobie, że niesiesz swój krzyż razem z Nim.

 

s.M. Damiana Szmidt