Jezus zawsze PIERWSZY
Jezus zawsze PIERWSZY

XIII Niedziela zwykła
Ewangelia (Mt 10, 37-42)
Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje

 

LECTIO – CZAS UWAŻNEGO CZYTANIA SŁOWA

Jezus powiedział do swoich apostołów: «Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody».

 

MEDYTATIO - CZAS SŁUCHANIA SŁOWA SERCEM


W dzisiejszym fragmencie Ewangelii Jezus mówi nam, że to On ma być przez nas najbardziej kochany, że to On ma być najważniejszy w naszym życiu, że to ze względu na Niego mamy wziąć krzyż swojej codzienności, że to za Nim mamy podążać, a nie za kimś czy czymś innym, że to dla Niego mamy tracić, by od Niego otrzymać. Myśląc po ludzku, możemy powiedzieć, że to bez sensu, że nam się to nie opłaca, a Jezus chce byśmy tracili tu na ziemi, byśmy mogli otrzymać od Niego w niebie. On ma być centrum, ponieważ jest Bogiem. Uczmy się oddawać i tracić wszystko to, co przeszkadza nam przyjąć nagrodę od Jezusa. Porzućmy naszych bożków. Wyciągajmy do Niego nasze puste ręce, by to On napełnił je swoimi darami. Odrzućmy to, co nam ciąży, co nie pozwala, by On i Jego dary były priorytetem. Ufajmy Mu i starajmy się o to, by to On był zawsze pierwszy w naszym sercu, w naszych wyborach i w naszym życiu.

 

ORATIO - CZAS MODLITWY SŁOWEM


Panie Jezu oddaję Ci wszystkie moje miłości, wszystkich, tych, których staram się kochać. Proszę Cię o taką miłość jaką Ty miałeś, abym kochał wszystkich prawdziwie ze względu na Ciebie i byś Ty był zawsze pierwszy. Bym nie kochał nikogo bardziej niż Ciebie. Kocham Ciebie Jezu, oczyść i umocnij moją miłość, bym potrafił tracić życie z Twego powodu.

 

ACTIO - CZAS WPROWADZANIA SŁOWA W CZYN


Postaram się dać Jezusowi pierwszeństwo w moim życiu. Zastanowię się nad tym Kim On tak naprawdę jest w moim życiu i gdzie jest Jego miejsce, a gdzie powinno być.

 


s.M. Dawida Sorokowska