Marcowe wydarzenia w ochronkach
Marcowe wydarzenia w ochronkach

Wielki Post jest czasem

pogłębienia osobistej relacji z Panem Jezusem

i wdzięczności za Jego Miłość bez granic...

Dzieci potrafią pięknie zaangażować swoje serca

w przeżywanie prawd naszej wiary.

Poniżej napływające relacje.

 

 

 

W Siedlcach

Już latają pszczoły!!!!


Wiosną wszystko budzi się do życia... Zieleni się trawa, zakwitają kwiaty, słychać donośniejszy śpiew ptaków oraz... bzyczenie pszczół. To właśnie pszczoły były tematem dzisiejszych warsztatów edukacyjno-przyrodniczych. Pani pszczelarka opowiedziała nam o swojej pracy. Z uwagą oglądaliśmy strój i narzędzia niezbędne w pracy pszczelarza oraz wysłuchaliśmy wielu ciekawych informacji na temat życia tych owadów. Każdy z nas mógł także podejść do "przenośnego" ula i poobserwować pszczoły. Niektórym udało się nawet wypatrzyć królową. Na zakończenie spotkania wykonaliśmy pachnącą świeczkę z wosku pszczelego. Być może jej zapach już unosi się w niejednym domu.

 

 

 


Zielone smoothie


Pierwszy ochronkowy dzień wiosenny rozpoczęliśmy od udziału w nauce rekolekcyjnej w naszej parafii. Był to czas słuchania oraz wielbienia Pana Boga. Następnie wyruszyliśmy na poszukiwanie Pani Wiosny. Po drodze czekały na nas przygotowane przez nią wskazówki. Wreszcie po dotarciu na łączkę: spotkaliśmy ją. Wydała się nam dziwnie znajoma! Po powrocie do przedszkola przygotowaliśmy wiosenne zielone smoothie. Połączenie jabłek, gruszek, kiwi, jarmużu i szpinaku dało bardzo smaczny efekt. Dodatkowo dzisiaj korzystając z obecności Pana Torina uczyliśmy się wymieniać nazwy tych składników w języku angielskim. Tymi sposobami przeganialiśmy zimę, a przywitaliśmy wiosnę, którą mamy nadzieję, że zostanie już z nami na dobre.

 

 

 

 

Spotkanie z cieślą


Ten tydzień w naszym przedszkolu poświęcony jest postaci św. Józefa - Opiekuna św. Rodziny, który był cieślą (stolarzem)... W związku z tym wybraliśmy się do zakładu stolarskiego CEMAX w Żelkowie, by poznać pracę stolarza. Udaliśmy się tam komunikacją miejską. Na miejscu Pan Cezary, który jest stolarzem, zapoznał nas z maszynami i narzędziami, jakie wykorzystuje w swojej pracy. Dzieci dowiedziały się, że praca stolarza wymaga nie tylko konkretnej wiedzy, ale także dużych umiejętności manualnych. Bardzo istotna jest też wyobraźnia, a także zdolności matematyczne, które są konieczne do wykonywania obliczeń podczas pomiarów. Praca stolarza wymaga dokładności, staranności, precyzji i cierpliwości. W stolarni mogliśmy także dowiedzieć się, jaka jest różnica między drzewem a drewnem, czym się różni od drewna płyta meblowa, a także widzieliśmy jak powstaje szuflada. Na koniec spotkania czekał na nas jeszcze poczęstunek oraz zabawa: malowanie kredą po chodniku.



 

 

 WIĘCEJ FOTO>>>

 

 

 

KĘDZIERZYN-KOŹLE:

 

W ostatnim czasie dużo się u nas dzieje. Dzieci z naszej ochronki były na wycieczce edukacyjnej w Muzeum Ziemi Kozielskiej. Poznały tradycje, zwyczaje, również religijne, oraz codzienne życie swoich przodków. Była to super wyprawa w przeszłość! Kilka dni później, 20 marca, szczególnie pamiętaliśmy o Świętym Józefie, polecając jego opiece nas samych oraz wszystkich tatusiów. A już następnego dnia, który był pierwszym dniem kalendarzowej wiosny, odwiedziliśmy Seniorów w Domu Dziennego Pobytu. Wszyscy zostali obdarowani wiosennymi wachlarzami.

s.M. Salomea Wiatr

 

 

 

 

 

 

 

 

Z WARSZAWY:

 

WIĘCEJ FOTO>>>

 

W ostatni piątek, 17 marca br., w godzinie Miłosierdzia Bożego spotkaliśmy się w kaplicy Sióstr na wyjątkowej Drodze Krzyżowej przygotowanej przez rodziców. Po obydwu stronach kaplicy pod poszczególnymi stacjami ustawili się ubrani na biało rodzice prowadzący rozważania. Bardzo wymowne teksty mówiły o poszczególnych stacjach z perspektywy dzieci i ich przeżyć, trosk i wątpliwości. Były one przeplatane nastrojowo dobraną muzyką. Każda stacja była również odegrana przez zespół aktorski składający się z rodziców. W tym Wielkim Poście podjęliśmy z mężem postanowienie, aby naprzemiennie towarzyszyć Antosi w przeżywaniu Drogi Krzyżowej w przedszkolu. Dla mnie ta ostatnia była szczególnie wymowna i wzruszająca. Widok "rzeczywistego" Pana Jezusa, który tak blisko nas, na środku kaplicy, trzykrotnie upadał pod ciężarem krzyża, pocieszał płaczące niewiasty i ich dzieci, umierał na krzyżu, był tak wiarygodny, że poruszał do głębi i powodował, że nie sposób było powstrzymać łzy. Była to jedna z Dróg Krzyżowych, która na pewno na długo zostanie w pamięci. Szczególne słowa podziękowania należą się również rodzicom zaangażowanym w koordynację przygotowań Drogi Krzyżowej, szczególnie Małgosi Grudzień i Iwonie Piotrowskiej, jak również dla wszystkich aktorów i rodziców prowadzących rozważania, za trud przygotowań i wygospodarowanie czasu na to co ważne, czasu na to co również pozostanie w pamięci naszych dzieci i będzie stanowiło niezwykłe wprowadzenie do przeżywania Wielkiego Postu w przyszłości.

 

Z Panem Bogiem,
Anna Franczuk

 

 

W Piątek 10 marca 2023 r.w kaplicy Sióstr Służebniczek NMP NP. w warszawskiej ochronce na Woli odbyła się Droga Krzyżowa prowadzona przez dzieci.

Na nabożeństwo Drogi Krzyżowej zostały zaproszone siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Nabożeństwo było oparte na rozważaniach z Dzienniczka Siostry Faustyny.

Wstępem do Drogi Krzyżowej była rozmowa św. Faustyny (w rolę której wcieliła się s. Faustyniana) z Panem Jezusem (w rolę wcielił się Wojtek), który poprosił Ją o namalowanie obrazu Miłosierdzia Bożego i ustanowienie go w Kościołach, aby dusze niedowierzające w dobroć Pana zaznały radości i ukojenia w promieniach Krwi i Wody w otwartym przez włócznię sercu Chrystusa. Jak sam powiedział: „(...) miłosierdzie jest największym przymiotem Boga. Wszystkie dzieła rąk moich są ukoronowane miłosierdziem”. Przed rozważaniami Drogi Krzyżowej został uroczyście wniesiony obraz Jezusa Miłosiernego.

Dzieci były bardzo przejęte swoimi kwestiami, starannie ubrane, nauczone perfekcyjnie swoich ról, niezwykle wiarygodnie wcieliły się we wszystkich uczestników na drodze męki Pana. Zwieńczeniem było widowiskowe pokonanie śmierci i powstanie Pana Jezusa z grobu.

O wyjątkowości tej realizacji również świadczyło tłumaczenie każdej ze stacji przez samego Pana Jezusa, którego udzielił w objawieniach wspomnianej wcześniej św. siostrze Faustynie.

Myślę, że odtworzenie męki Pana Jezusa w takiej formie jest dla dzieci, jak również dla rodziców, spotkaniem z wciąż żywą historią Miłości. Uczestniczenie i przeżywanie może okazać się uświadamiające i otwierające oczy duszy na miłosierdzie Chrystusa, bowiem „szczęśliwa dusza, która zrozumiała miłość serca Jezusowego.”

 

Ania Escorcio Cerqueira,
Mama Natalki

 

 

WIĘCEJ FOTO>>>

 

 

 

 

 

Styczeń, luty w naszych ochronkach>>>