Pokój zostawiam wam
Pokój zostawiam wam

VI Niedziela Wielkanocy

Żyjemy w czasach Ducha Świętego, który uczy nas żyć miłością.

 

 

LECTIO – CZYTAJ UWAŻNIE! J 14, 23-29


Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy. Kto nie miłuje Mnie, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca. To wam powiedziałem, przebywając wśród was. A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem. Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka. Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie».

 

MEDITATIO – ROZWAŻ PRZECZYTANE SŁOWO!


Miłość a Prawo. Co ważniejsze? Tak często słyszymy, mówimy, że najważniejsza jest miłość. I to jest prawda. Jednak w dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus pokazuje nam jeszcze jedną bardzo ważną prawdę. Jeśli miłuję Boga to będę zachowywał Jego Prawo. Miłość do Pana Jezusa sprawia, że pragnę żyć tak, jak On naucza, że pragnę zachowywać Jego Prawo. I dalej Jezus mówi, że jeśli tak będzie to przyjdzie z Ojcem i mieszkanie sobie u mnie uczynią. Mieszkanie kojarzy się z ciepłem, dobrem, miłością. Kojarzy się z miejscem do którego chętnie się wraca, w którym chętnie się przebywa. Bóg chce u mnie mieć swoje mieszkanie. To niesamowite wyznanie i przepiękna prawda. Jezus obiecuje nam Ducha Świętego, który nieustannie będzie nam przypominał Jego naukę, abyśmy wiedzieli co mamy wypełniać, czyli jak realizować miłość do Niego. Ogromnym darem jaki zostawia nam Pan Jezus jest pokój. Życie przynosi nam wiele zamętu i niepokoju a Jezus daje pokój i to taki, jakiego świat dać nie może. Tak wiele pięknych słów i obietnic składa Jezus przed swoją męką, śmiercią i zmartwychwstaniem. Pragnie przygotować swoich uczniów na to, co ma się wydarzyć. My dziś żyjemy w czasach, w których to wszystko już się dzieje. Żyjemy w czasach Ducha Świętego, który uczy nas żyć miłością. Pytajmy dziś siebie:


- Jak wygląda moja miłość na co dzień?
- Czy mam świadomość bycia mieszkaniem Trójcy Świętej?
- Na ile jestem człowiekiem pokoju?

 

ORATIO – MÓDL SIĘ!


Panie Jezu, przyjdź i zamieszkaj w moim sercu. Przyjdź z Ojcem i Duchem Świętym do mojej codzienności. Rozpal moje serce miłością i naucz żyć Twoją Ewangelią.. Amen.

 

ACTIO – WPROWADZAJ SŁOWO W CZYN!


Każdego dnia pamiętaj o wieczornym rachunku sumienia, aby badać swoją miłość do Boga i człowieka.

 

s.M. Damiana Szmidt