Przechadzki po mieście
Przechadzki po mieście

Oprócz cotygodniowych poniedziałkowych spotkań formacyjnych DSM zrodził się również inny pomysł: sobotnich przechadzek po mieście w gronie poszerzonym o przyjaciół, rodziców czy innych zainteresowanych inicjatywą.

 

 

 

Jak to wygląda w praktyce? Przechadzka odbywa się raz w miesiącu. Spotykamy się o godz. 14.00 przy kościele na ul. Wittiga i wspólnie wyruszamy do zaplanowanego miejsca. Celem przechadzek jest m.in. poznawanie pięknych i bogatych pod względem historii miejsc we Wrocławiu oraz konkretnych osób, które pozostawiły trwały ślad w Kościele wrocławskim.

 

I tak np. na pierwszej przechadzce zatrzymaliśmy się przy ul. Katedralnej 9, w miejscu zamieszkania bł. Edmunda Bojanowskiego w czasie jego studiów, a w Kolegiacie św. Krzyża modliliśmy się przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie niegdyś, wraz z innymi studentami, modlił się on o niepodległość Polski. Podczas naszej kwietniowej wędrówki przybyliśmy na ul. Katedralną 4, do Centrum Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej. W znajdującej się w tym budynku Izbie Pamięci ks. Aleksandra Zienkiewicza poszerzyliśmy wiedzę o tym wrocławskim kandydacie na ołtarze – opowiada s. M. Laureta.

 

W przechadzkach po mieście nie chodzi tylko o samo poznawanie miejsc, historii, sztuki, kultury, postaci z nim związanych, ale także o odkrywanie ukrytego w nich dobra i piękna, które może inspirować.

 

Pełny tekst: wroclaw.niedziela.pl

 

Poniżej fotorelacja majowych „PRZECHADZEK PO MIEŚCIE”.

Docelowo udaliśmy się do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny na Piasku. Łacińskie wezwanie kościoła brzmi Sancta Maria in Arena i pochodzi od kościoła św. Marii zbudowanego w miejscu dawnego cyrku w Padwie – jednak przyjęło się tłumaczyć „arena” na „piasek”, co dało nazwę wrocławskiej wyspie. Była to wspaniała okazja do poznania tej świątyni. Szczególnym miejsce, które nas dłużej zatrzymało, to jeden z ołtarzy w którym znajduje się barokowy (XVII wiek) obraz Matki Boskiej Zwycięskiej, przywieziony po II wojnie światowej z Mariampola na Podolu, koronowany w 1989. Trwając przed wizerunkiem Maryi, ogarnialiśmy modlitwą wszystkie mamy i całe nasze rodziny.


Majowa przechadzka odbyła się 25 maja – w przededniu Dnia Matki, można więc powiedzieć, że była to „PRZECHADZKA DO MAMY”.