Słońce i Miłość dla wsystkich
Słońce i Miłość dla wsystkich

VII Niedziela zwykła

Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych.

 

 

LECTIO – CZYTAJ UWAŻNIE! Mt 5, 38 - 48


Jezus powiedział do swoich uczniów: «Słyszeliście, że powiedziano: „Oko za oko i ząb za ząb”. A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu: lecz jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi. Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz. Zmusza cię ktoś, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące. Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie. Słyszeliście, że powiedziano: „Będziesz miłował swego bliźniego”, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują, abyście się stali synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski».

 

MEDITATIO – ROZWAŻ PRZECZYTANE SŁOWO!Miłować tych, którzy nam źle czynią, miłować nieprzyjaciół… Ale jak to zrobić. Przecież to takie trudne. Czasem wręcz przekraczające nasze możliwości. A jednak o tym dziś mówi Jezus w Ewangelii. Kochany czytelniku chciałabym dziś zaprosić cię do pewnej wędrówki. Jest niedziela i z pewnością uczestniczyłeś lub będziesz uczestniczył dziś w Eucharystii. A ta jest Ofiarą. Podczas Mszy Świętej jesteśmy przeniesieni na Kalwarię, gdzie Jezus oddaje za nas swoje życie. No właśnie. Dlatego zapraszam cię dziś do wędrówki na Kalwarię…. Ale nie idź sam. Weź teraz za rękę właśnie tą osobę, którą uważasz za nieprzyjaciela, która cię zraniła lub rani. Złap ją mocno za rękę i zaprowadź pod krzyż. Spójrz na Jezusa tak bardzo poranionego, pokrwawionego. Zobacz jak krople Jego Krwi spływają na was. Rozumiesz coś? To cena jaką Jezus płaci za twój grzech i mój grzech. Taka ofiara. A ty nie potrafisz znieść tego, co robi ci ten drugi człowiek. Ja wiem, że to boli, że to trudne, ale… popatrz jeszcze raz na Ukrzyżowanego i posłuchaj jak mówi: „ Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują”. Czy teraz rozumiesz? Pytajmy dziś siebie:
- Komu i dlaczego nie potrafisz przebaczyć?
- Czy pamiętasz, ze Jezus nieustannie przebacza ci grzechy, gdy o to prosisz?
- Co zrozumiałeś dziś po krzyżem?

 

ORATIO – MÓDL SIĘ


Jezu przebacz mi i naucz przebaczać. Amen.

 

ACTIO – WPROWADZAJ SŁOWO W CZYN!


Spróbuj nawiązać kontakt z osobą, której trudno ci przebaczyć – może tylko duchowy poprzez modlitwę za nią.

 

s.M. Damiana Szmidt