Wytwałość ocala życie
Wytwałość ocala życie

XXXIII Niedziela Zwykła

"Postanówcie sobie w sercu"

 

LECTIO – CZYTAJ UWAŻNIE! Łk 21, 5 - 19


Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony». Zapytali Go: «Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?» Jezus odpowiedział: «Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: „Ja jestem” oraz „nadszedł czas”. Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec».
Wtedy mówił do nich: «Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa.
Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie».MEDITATIO – ROZWAŻ PRZECZYTANE SŁOWO!


Jezus zapowiada dziś zburzenie świątyni Jerozolimskiej, która przyozdobiona jest pięknymi kamieniami i darami. Znaki, które towarzyszyć będą temu wydarzeniu można odnieść także do czsów końca świata. Jezus zapowiada wojny, przewroty, nienawiść, ale także przestrzega przed fałszywymi mesjaszami. Św. Jan Paweł II powiedział: „Jeśli te zjawiska towarzyszyły upadkowi Izraela i zburzeniu Jerozolimy przez Rzymian, to można powiedzieć, że odnoszą się one także do wielu innych epoko historii. (…) Dzieje człowieka i dzieje ludzkości noszą na sobie piętno eschatologiczne. Ukierunkowanie doczesności ku rzeczom ostatecznym uświadamia nam, że nie mamy na ziemi wieczniego mieszkania, ale że oczekujemy na wieczne przeznaczenie...”. Wydarzenia te jednak są okazja do dawania świadectwa. Jezus jasno mówi, że nie będzie to łatwe, że człowiek będzie doświadczał prześladowań nawet ze strony najbliższych. Poprzez dzisiejszą Ewangelię Jezus także nas przygotowuje na różnorodne próby i doświadczenia, ale jednocześnie zapewnia o swojej bliskości i pomocy.

Pytajmy siebie:
- czy jestem gotowy do dawania świadectwa o Jezusie za wszelką cenę?
- Czego się obawiam?


ORATIO – MÓDL SIĘ!


Panie Jezu, który zapowiadasz dziś zburzenie świątyni jerozolimskiej, spraw, abym zawsze był odważnym Twoim świadkiem. Bym w chwilach trudności, przeciwności pamiętał, że Ty zawsze jesteś blisko. Spraw, abym był wytrwały a przez to ocalił swoje życie. Amen


ACTIO – WPROWADZAJ SŁOWO W CZYN!


Bądź świadkiem Jezusa także w miejscach i sytuacjach, gdzie spotykasz się z niechęcią innych. Pamiętaj, że świadectwo to nie tyle słowa, ile raczej postawa.

 

s.M. Damiana Szmidt