Czekać czy oczekiwać?
Czekać możemy na spotkanie, na wizytę u lekarza, czekam na rachunek do opłacenia, na dostawę zamówionego towaru, na nowy odcinek ulubionego serialu, czekamy w kolejce po…
Czekać możemy na wydarzenia zwyczajne, ale też na rozwój spraw bardzo ważnych. W wielu sytuacjach to od nas zależy jakim czasem uczynimy czekanie. Bo możemy np. czekając na przystanku w niesprzyjających warunkach pogodowych, irytować się, że autobus jest o kilka minut opóźniony, ale też możemy zatrzymać się i zamienić czas czekania na OCZEKIWANIE
Oczekiwanie wypełnia tęsknota,
która niesie ze sobą głębie, niesie pragnienie spotkania…
ADWENTOWE OCZEKIWANIE… w którym radość spotyka się z tęsknotą, prostota staje „twarzą w twarz” z konsumpcjonizmem, a światła lampek migocących w witrynach sklepowych szaleją, jakby chciały ugasić światło i ciepło, które daje świeca paląca się w niejednym kościele, będąca zwiastunką ŚWIATŁA, którym jest Chrystus – TEN którego właśnie w Adwencie oczekujemy w sposób inny i wyjątkowy.
Czas Adwentu jest szczególną okazją do przebudzenia duchowego chrześcijanina.
Czas ten jest szczególną okazją do duchowego przebudzenia rodziny chrześcijańskiej.
Nie może być więc czasem osamotnienia i ucieczki w indywidualizm.
Adwentowe tradycje, a do takich należą m.in.: Msze św. roratnie, wieniec i kalendarz adwentowy, przygotowywanie pierników, ozdób choinkowych czy też upominków, mogą w sposób wyjątkowy zacieśniać więzy rodzinne. Wspólne uczestnictwo w Roratach przygotowuje każdego z członków Rodziny do duchowego przeżywania Świąt Bożego Narodzenia, jest doskonałym czasem skłaniającym ku refleksji i wdzięczności za dar życia, za dar Maryi – Patronki Rodzin, która w pełni i najpiękniej oczekiwała przyjścia Jezusa.
Wymownym zwyczajem adwentowym jest także wieniec adwentowy, z charakterystyczną symboliką czterech świec, których światło jest znakiem zbliżających się narodzin Chrystusa – Światłości świata. Wieniec nie powinien być tylko ozdobą stołu, który jednoczy Rodzinę. Świece w wieńcu mogą palić się w czasie modlitwy rodziny, a także w czasie wspólnych spotkań i posiłków.
W wielu Rodzinach czas zbliżających się świąt wyznacza też Kalendarz adwentowy. I nie chodzi o codzienne otwieranie okienka, by zjeść czekoladkę, ale o chęć przemiany i czynienia dobra – nie jutro, nie za tydzień, ale DZISIAJ. Bo czas zbawienia jest dany TERAZ.
Rodzinne budowanie szopki, wspólne pieczenie świątecznych pierników, przygotowanie prezentów i jeszcze wiele innych form przygotowań, które wpisują się w przeżywanie Adwenty każde Rodziny chrześcijańskiej.
Jednak najważniejsze, by ADWENTOWE OCZEKIWANIE nie stawało się czasem gonitwy, zabiegania, konsumpcjonizmu, które prowadzą do rozgoryczenia i zmęczenia. Niech czas ten będzie wypełniony refleksją, modlitwą, pielęgnowaniem zwyczajów adwentowych, które przygotują do przeżywania tajemnicy Narodzin Miłości. Niech piękno oczekiwania wypełnia serca na przyjęcie Chrystusa.
s.M. Eligia Garbacz
Błogosławiona Dziewica Maryja w dalszym ciągu «przoduje» Ludowi Bożemu. Wciąż staje się punktem odniesienia dla Kościoła, dla osób i wspólnot, dla ludów i narodów, poniekąd dla całej ludzkości”.
Św.Jan Paweł II
Chociaż najczęściej usuwa mi się to,
w czym najpomyślniejsze
składam sobie nadzieję,
trzeba przecież ofiarować to Bogu