Yaounde
Yaounde

Miasto Yaoundé, położone na wyżynie południowo-zachodniej części Kamerunu, jest stolicą państwa i drugie co do wielkości miasto Kamerunu. Liczy ponad 2.765 600 mieszkańców (2015r). Jest to miasto drugie, po Douala, co do wielkości i znaczenia gospodarczego.

Yaounde

 

Miasto rozciąga się wzdłuż rzeki Mfundi, na wysokości 730 m nn.p.m. i jest otoczone wzgórzami, moczarami i małymi potokami, z bogatą roślinnością tropikalną. To ojczyzna ludów Ewondo i Eton, choć obecnie jest domem dla ludzi z całego kraju. Śródmieście obejmuje kilka wieżowców, Dzielnicę Ministerstw i Pałac prezydencki, położony po północnej stronie miasta. Reszta miasta składa się z mnóstwa małych domów, pokrytych blachą, sklepików i firm. Yaoundé podzielone jest na 7 dzielnic rozciągniętych na 7 wzgórzach. Miasto to posiada nowoczesne budowle banki, muzea, pałac sportowy i luksusowe hotele z basenami, ale i proste, małe domki pokryte najczęściej blachą. Posiada również liczne szkoły podstawowe, średnie i uniwersytety. Ma Międzynarodowy Port Lotniczy, dworzec kolejowy oraz dworce autobusowe. Na przedmieściach jednak istnieją slumsy zamieszkałe przez ludzi bardzo ubogich. Na jednym z takich wzgórz powstał budynek Prokury Misyjnej, gdzie od paru lat zamieszkują Siostry Służebniczki NMP.

 

 

 

Posługa sióstr


Placówka Sióstr jest domem dla Sióstr studiujących. Oprócz tego Siostry pracują w dwóch Ośrodkach Zdrowia na porodówce i na izbie przyjęć oraz opiekują się dziecięcą grupą Cop’Monde.

 

 

 

 

 W drodze do naszego klasztoru

 

 

 

 

 Panorama stolicy

 

 

Lotnisko

 

Parafia pod wezwaniem Świętej Teresy

 

 

 Kościół parafialny. Msza święta w dzień powszedni

 

 

Posługa sióstr