Jedność i miłość jest znakiem obecności Chrystusa we wspólnocie.
Konstytucje 78
Wspólnota to niewątpliwie dar ale ten dar niesie ze sobą także zdania. Wspólnota żyć może tylko z miłości, inaczej: będzie karykaturą wspólnoty, bo nie będzie w niej obecny Chrystus. A wtedy może być, ewentualnie, grupą bardziej lub mniej pobożnych kobiet, które mieszkają razem, nie bardzo wiedząc dlaczego. Dla wygody?… sympatii?… jakiegoś zabezpieczenia swojego bytu?…
By była wspólnotą zakonną czyli Chrystusową (bo o taką chodzi) wystarczy kochać. W relacji do moich sióstr kierować się miłością, nie tylko wtedy, gdy przychodzi to łatwo. Bo kochać kogoś, kogo lubię, kto jest dla mnie miły i sympatyczny, to bywa proste i niezbyt wymagające. To jak dać cukierka komuś, kto wcześniej mi go podarował. (a Jezus mówi, że i poganie i celnicy tak czynią). Ale kochać wtedy, gdy oznacza to przyjąć do serca kogoś niewygodnego, przebaczyć, zrezygnować ze swojego interesu dla dobra drugiej, gdy ja na tym najwyraźniej tracę – tu zaczynają się schody i często bywa mi „pod górkę”. Jednak wtedy i przede wszystkim wtedy, miłość ma szansę być najbardziej prawdziwą bo Chrystusową. Czy on nie miał „pod górkę”, czy miał łatwo i przyjemnie, gdy dźwigał krzyż na Golgotę i gdy na nim umierał?
Dziś nie znam innej drogi, by budować jedność we wspólnocie, jak ofiara i przebaczenie – tego uczę się od Jezusa. Gdy we wspólnocie pójdziemy tą drogą, Chrystus będzie wśród nas, my same i inni tego doświadczymy. Jest to trudne, ale przecież nie jest niemożliwe. Nie zniechęcajmy się! Tylko tak „Jezus zamieszka między nami” (por. Reguła 34)
sM. Faustyna Jureczko
13 z 31